Dobré rady strejdy Jedly

 

pár dobrých rad k vybavení. V případě nejasností nebo dotazů se klidně ptejte, rádi odpovíme :-)

Boty

Ideální je bota celokožená, bez zbytečných švů, kvalitně prošlápnutá a napuštěná kvalitním voskem (např.: Snowseal). V případě že máš boty látkové dobře je před akcí naimpregnuj. Membrána Gore- a jiný Tex může být výhodou, ale určitě se na ni plně nespoléhej.

Doporučení: Jak napouštět boty voskem: Zahřejte botu fénem nebo ji strčte do mírně (!) rozehřáté trouby (a dejte bacha, ať je nespálíte). Pěkně rozehřátou ji namažte voskem a fénujte, zahřívejte v troubě tak dlouho, dokud se nepřestanou lesknout. To znamená, že vosk je tam, kde má být, rozehřátá bota jej absorbuje mnohem lépe. Nebojte se proceduru znovu zopakovat, pakliže se tam ještě nějaký vosk vejde. To, že se trocha vosku při následné chůzi "vytlačí" ven je normální :-).

Spací pytel

Nejlepší je ten, v kterém tobě osobně není zima, i když je -10°C. A pokud víš, že ti v něm zima je a přesto nechceš či neplánuješ vzít jiný, tak doporučujeme kombinaci třísezónního spacího pytle a „cyklo“ spacáku.

Lopata

Jedlovo doporuční: Ideální je skialpinistická sněhová lopata, ta je ale natolik drahá (cena kolem 600 Kč), že kupovat si ji jen kvůli tomuto kursu nemá smysl. Pokud bys do takovéhoto nástroje chtěl investovat trochu peněz a práce, vyrob si lopatu tak, že vezmeš list menší ideálně hliníkové lopaty a nasadíš ho na krátkou násadu z lehkého (smrkového) dřeva. Dobrá délka lopaty je 50 až 70cm. Neosvědčily se plastové, obvykle skládací lopaty na sníh prodávané v supermarketech apod. Nevydrží, popraskají, škoda peněz.

Termoska

Jedlovo doporučení: Termoska izoluje dobře jen tehdy, když v prostoru mezi oběma plášti je vakuum (kvalitně vyčerpaný vzduch). Pokud se plášť někde, byť mikroskopicky , poruší (zpravidla ze svaru), do prostoru vnikne vzduch a termoska přestane izolovat. Není to na ní ale NIJAK VIDĚT !

Rychlý test: Naleji do termosky vařící vodu, počkám minutu a vezmu ji do ruky. Pokud je třeba jen mírně teplá, termosku mohu zahodit. (Jednu zcela novou jsem po tomto testu reklamoval).

Plný test: Naleju do termosky vařící vodu, dobře zavřu (i víčkem), postavím ji na mráz, počkám 8 hodin a voda by měla být tak horká, že se skoro nedá pít. Protože „jak moc je venku zima“ se špatně definuje, nejlépe srovnat více termosek navzájem.